مراسم تودیع و معارفه مشاور وزیر و رئیس مرکز هیئت‌های امنا و هیئت ممیزه مرکزی برگزار شد

با حضور دكتر محمد فرهادي وزير علوم، تحقيقات و فناوري، مراسم توديع دكتر علي اصغر رستمي ابوسعيدي و معارفه دكتر عبدالرضا باقري مشاور وزير و رئیس مرکز هیئت‌های امناء و هیئت ممیزه مرکزی اين وزارت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، در ابتداي اين مراسم دكتر فرهادي در سخناني از زحمات و تلاش‌هاي دكتر رستمي ابوسعيدي تشكر و اظهار اميدواري كرد كه با توجه به سابقه 30 ساله مديريت در حوزه‌هاي مختلف آموزشي و دانشگاه‌ها، ايشان بتوانند در دانشگاه پيام نور هم نقش‌آفريني موثري داشته باشند.
وي همچنين، با برشمردن سوابق علمي و اجرايي دكتر باقري بر پررنگ‌تر شدن نقش هيئت امنا در دانشگاه‌ها و مراكز علمي و تحقيقاتي تأكيد كرد.
در ادامه، دكتر باقري هيئت امنا را عالي‌ترين مرجع سياست‌گذاري كلان دانشگاه‌ها دانست و گفت: هيئت امنا از جايگاه خاصي برخوردار است و با توجه به حضور شخصيت‌هاي اثرگذار علمي، فرهنگي و اجتماعي در هيئت‌هاي امنا بايد سعي شود نقش سياست‌گذاري كلان اين هيئت نسبت به گذشته پررنگ‌تر شود.
وي به نقش حمايتي هيئت امنا اشاره كرد و افزود: اعضاي هيئت امنا نه تنها بايد در جلسات حضور يابند بلكه بايد در كنار رئيس و مديران ارشد دانشگاه قرار داشته و بر چگونگي اجراي برنامه‌ها در دانشگاه‌ها اشراف داشته باشند.
دكتر باقري سومين وظيفه هيئت امنا را نقش نظارتي بر عملكرد دانشگاه‌ها دانست و گفت: بايد سازوكارهايي تعبيه شود كه بتواند بر عملكرد دانشگاه‌ها در راستاي برنامه‌هاي تدوين شده در هيئت امنا نظارت كند.
وي مهم‌ترين سياست هيئت امنا در اين دوره آموزش عالي را، توجه به كيفيت و ارتقاي فعاليت‌هاي كيفي دانشگاه‌ها و پرهيز از توسعه كمي اعلام كرد.
رئیس مرکز هیئت‌های امنا و هیئت ممیزه مرکزی، پژوهش‌محور شدن دانشگاه‌ها و جهت‌دهي پژوهش به سمت نيازهاي كشور، سرمايه‌گذاري در رشته‌هاي مورد نياز، نقش‌آفريني موثر دانشگاه‌ها در اقتصاد مقاومتي، تقويت ارتباط بين دانشگاه با بخش خصوصي و صنعت، مأموريت‌گرا كردن دانشگاه‌ها  و تربيت فارغ التحصيلان كارآفرين و متعهد را از ديگر سياست‌ها و برنامه‌هاي هيئت امنا برشمرد.
وي خاطرنشان كرد: اعمال اين سياست‌ها بايد با دو رويكرد حفظ استقلال عملياتي دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي و همين طور نقش حمايت از دانشگاه‌ها بويژه دانشگاه‌هاي بزرگ براي تبديل شدن به الگوهاي كيفي صورت گيرد.
در ادامه دكتر علي اصغر رستمي ابوسعيدي گزارشي از فعاليت‌هاي انجام شده در دوران مسئوليت خود در مرکز هیئت‌های امنا و هیئت ممیزه مرکزی  وزارت علوم ارائه كرد.