گزارش دومین نشست نهادهای صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها 7-8-94، دانشگاه فردوسی مشهد

دومین نشست نهادهای صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور در تاریخ 7/8/94 به میزبانی مجمع صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد در این دانشگاه برگزار گردید ...

دومین نشست نهادهای صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور در تاریخ 7/8/94 به میزبانی مجمع صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد در این دانشگاه برگزار گردید. در این نشست نمایندگان مجامع، کانون ها، شوراها و انجمن های صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه های خوارزمی، علم و صنعت ایران، یزد، کاشان، گلستان، علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، ولی عصر(عج) رفسنجان، حکیم سبزواری، یاسوج، و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و همچنین نمایندگانی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد حضور داشتند. جلسه در دونوبت صبح و بعدازظهر برگزار گردید و در آن ضمن پیگیری مصوبات جلسه اول، به برخی از مهم ترین موضوعات مرتبط با وضعیت فعلی اعضای هیات علمی پرداخته شد.

در ابتدای جلسه، آقای دکتر قریش الحسینی رئیس هیات مدیره مجمع صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد ضمن خیرمقدم به حاضرین، رئوس مهم، اهمیت و اهداف این نشست را ارائه نمودند. آقای دکتر یوسفی معاونت فرهنگی – اجتماعی دانشگاه فردوسی طی سخنانی ضمن آرزوی موفقیت برای شرکت کنندگان در این نشست بر موارد مهمی از جمله ضرورت تشکیل مجامع صنفی در جهت صیانت از حریم دانشگاه، اهمیت و جایگاه این مجامع بعنوان حائلی بین مدیریت دانشگاه و اعضای هیات علمی، الزامات تاسیس این مجامع از طریق قانونی، الزامات تداوم و بقا فعالیت این مجامع و فعالیت داوطلبانه و بدون چشم داشت اعضای آنها تاکید ورزیدندو خواستار پیگیری مجامع صنفی جهت اخذ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در جهت تحکیم جایگاه قانونی این مجامع در ساختار درون دانشگاهی گردیدند. سپس ازسوی دکتر دانشور دبیر مجمع صنفی دانشگاه فردوسی مشهد گزارشی در رابطه با اقدامات انجام شده برای برگزاری نشست دوم ارائه گردید و دستور کار این نشست در سه محور اصلی شامل افزایش حقوق و بهبود معیشت اعضای هیات علمی، منشور حقوق اعضای هیئت علمی و ارتقا امکانات رفاهی متناسب با شان و منزلت اعضای هیات علمی را برشمرد. در ادامه سرکار خانم دکتر زاهدی دبیر اولین مجمع صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور که به عنوان میهمان در این جلسه حضور داشتند،  به بیان چگونگی تشکیل این نهاد وبرخی اقدامات انجام شده توسط آن در زمان مدیریت خویش پرداختند.

پس ازآن دکتر صفاپور گزارشی از پیگیری مصوبات اولین نشست مجامع صنفی اعضای هیات علمی در دانشگاه علم و صنعت ایران را  ارائه نمود. خلاصه این گزارش به شرح زیر است:

«در حال حاضر در 17 دانشگاه و پژوهشگاه دولتی و 2 واحد دانشگاه آزاد اسلامی نهادهای صنفی اعضای هیات علمی تشکیل شده و در حال فعالیت هستند که بخش اعظم آنها دارای سایت یا وبلاگ فعال و یا نیمه فعال هستند(موضوع بند 5 مصوبه نشست اول). در 2 دانشگاه دیگر نیز چنین تشکل هایی ایجاد شده اما اطلاعی از فعالیت های بعدی آن­ها منتشر نشده است. طبق اخبار موجود در سایت های دانشگاه­ها و مراکزآموزش عالی کشور، در 3 دانشگاه دیگر نیز برای تشکیل نهادهای صنفی اقدام شده است. ضمنا براساس اخبار منتشر در سایت های خبری، در دانشگاه های اصفهان، پیام نور و صنعت آب وبرق شهید عباسپور نیز تشکل های  صنفی ایجاد شده است اما هنوز امکان ارتباط با مسئولین این  نهادها فراهم نشده است. همچنین نهادهای صنفی 2 دانشگاه  آیین نامه جدید ارتقای اعضای هیات علمی را نقد و بررسی نموده و ضمن ارسال دیدگاه­های خود برای مسئولین مربوطه، آن  را جهت اطلاع سایرین منتشر نموده اند(موضوع بند 2 همان مصوبه). علاوه بر این­ها  تلاش شده بود که نمایندگانی از "مجمع صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور" و "کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران" نیز در این جلسه حضور داشته باشند که میسر نگردید(موضوع بند 8 همان مصوبه).»

سپس دستور کار جلسه آغازشد. در جلسه صبح موضوعات مختلفی در ارتباط با  موضوعات صنفی و رفاهی اعضای هیات علمی مطرح گردید که هریک از نمایندگان مجامع دانشگاه­های شرکت کننده نقطه نظرات خود را  پیرامون آن ها بیان نمودند. اهم  موارد مطرح شده به شرح زیر است:

الف – افزایش حقوق اعضای هیئت علمی  شاغل و بازنشستگان قبل از سال 1384.

ب- ایجاد  مرکزی جهت هماهنگی بین مجامع صنفی دانشگاه­ها.

د- ایجاد مرکز درمانی در دانشگاه­های مختلف مشابه آنچه که در دانشگاه تهران وجود دارد.

ه- مشارکت در احداث مجتمع های رفاهی مسکونی در شهرها ومناطق برخوردار از جاذه های گردشگری.

در ادامه نشست در جلسه یعد از ظهر ، پس از بحث وتبادل نظر پیرامون مسائل مختلف تصمیمات به شرح زیر اتخاذ گردید:

  • موضوع افزایش حقوق اعضای هیات علمی شاغل و بازشسته برای سال آینده به طور جدی پیگیری شود. کمیته ای متشکل از آقایان دکتر امامی( دانشگاه علم وصنعت ایران) دکتر صفاپور( دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان) و دکتر رزم­یار(دانشگاه فردوسی مشهد) مسئول تهیه وتدوین نامه ای در این مورد شد وتصمیم گرفته شد که که پس از کسب نظر تشکل های صنفی مرتبط، نامه برای مسئولین مربوطه ارسال گردد. همچنین برای پیشبرد بهتر این امر، کمیته ای مرکب از تعدادی از اعضای هیات علمی پیشکسوت با مسئولین ذیربط ملافات نموده واین درخواست را به طور حضوری به ایشان منتقل نمایند
  • کمیته ای متشکل از سرکار خانم دکتر دلیر( پژوهشگاه علوم انسانی ومطالعات فرهنگی) و آقایان دکتر قاسمی هنری(دانشگاه خوارزمی)، دکتر شریفانی(دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان)، و دکتر رضایی(دانشگاه یاسوج)، نقطه نظرات دانشگاه ها در رابطه با آیین نامه جدید ارتقا را گردآوری نموده و پس از جمع بندی آن­­ها، نقدها را همراه با پیشنهادات اصلاحی برای مسئولین مربوطه ارسال نمایند.
  • مقرر گردید برای هماهنگی بیشتر بین نهادهای صنفی و پیگیری اجرای مصوبات نشست­ها، دبیرخانه­ای با مسئولیت انجمن صنفی اعضای هیات دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان ایجاد شود.
  • در رابطه با موضوعات دیگر از جمله موضوع انتخاب صندوق بیمه وبازنشستگی اعضای هیات علمی و همچنین طرح سلامت ایشان نیز گفتگوهایی انجام شد. مسئولیت پی گیری این موضوع را آقای دکتر رزم یار عهده دار شده و مقرر گردید نتایج بررسی ها در نشست بعدی مطرح شود.
  • مجددا بر اقدام برای کسب مجوز از مراکز قانونی برای فعالیت این نهادها وهمچنین عدم ورود آن­ها به صورت سازمانی به فعالیت­های سیاسی تاکید شد.
  • نشست بعدی به میزبانی دانشگاه خوارزمی در تهران برگزار خواهد شد. زمان دقیق آن پس از هماهنگی­های لازم، از طریق دبیرخانه اعلام خواهد گردید.

                                          دبیرخانه نهادهای صنفی